Skip to: site menu | section menu | main content

Refleksologia

Agnieszka Harasimiuk
Obecnie oglądasz: Jak wygląda leczenie refleksologiczne? » Reakcja na leczenie

Pierwsza wizyta trwa około 1,5 h. Na jej początku przeprowadzam z pacjentem rozmowę - wywiad na temat jego aktualnego stanu zdrowia, przebytych chorób, wcześniejszych operacji, zażywanych leków, diety, trybu życia. Informuję, na czym polega i jak wygląda refleksoterapia stóp. Następnie zapraszam na masaż stóp. Podczas masażu pacjent leży wygodnie na stole zabiegowym z odkrytymi stopami.

Kolejna wizyta trwa około godziny czasu. Masowane są receptory na obu stopach na zmianę, od palców po pięty. Praca ze wszystkimi receptorami pobudza narządy i układy w organizmie, pozwalając tym samym na ustalenie, które receptory są wrażliwe i wskazują na blokady przepływu energii życiowej w ciele. Odczucia wywołane uciskiem różnią się w poszczególnych partiach stóp w zależności od funkcjonowania związanej z nimi części ciała i jej meridianów. Zablokowane obszary będą wrażliwe – im bardziej bolesne tym bardziej zablokowane. Refleksolog dostosowuje technikę pracy tak, by nie przekraczać indywidualnego progu bólowego pacjenta.

Masaż stóp składa się z trzech etapów:

  1. Relaksacja: rozluźnienie pacjenta, pozbawienie napięcia z kostek i odprężenie stóp (bez użycia oliwki/kremu)
  2. Masaż właściwy receptorów na obu stopach (bez użycia oliwki/kremu)
  3. Zakończenie zabiegu: relaksacja, wyciszenie (z użyciem oliwki/kremu)

Zalecana jest seria składająca się od 10 do 12/15 zabiegów dwa razy w tygodniu. Odstęp czasowy pomiędzy zabiegami nie powinien być dłuższy niż 4 dni. Jeden zabieg nie zlikwiduje problemów, które rozwijały się w ciągu kilku lat, choć korzystnie wpłynie na samopoczucie, nastrój oraz przyniesie głęboki relaks.

Skutki refleksoterapii widoczne są już po trzech, czterech zabiegach – występuje znaczna poprawa samopoczucia. Więcej czasu potrzeba na wyeliminowanie długotrwałych chorób niż tych, których pacjent doświadcza od niedawna.

Ilość masaży w serii zależy od indywidualnych potrzeb oraz stanu zdrowia i kondycji pacjenta. Podczas rozmowy - wywiadu na pierwszym spotkaniu poznaję te potrzeby. Pozostałych informacji dostarcza mi sam zabieg oraz reakcja organizmu pacjenta.

Każdy pacjent może oczekiwać, że zostanie przeze mnie uważnie wysłuchany a jego refleksoterapia będzie przeprowadzona według indywidualnego planu.

W przypadku uzyskania pozytywnych efektów końcowych refleksoterapii, wskazane jest dalsze okresowe powtarzanie serii zabiegowych w celu zachowania zdrowia (dwa, trzy razy do roku).


Stopy z biedronką

Back to top